فرآیند های فروش، ابزارهای دیجیتال و CRM

وابستگی فرآیند های فروش و بازاریابی به ابزارهای دیجیتال، روز به روز بیشتر می شود. مدیران IT و تصمیم گیران در این حوزه در هر سازمان و شرکتی، می توانند با توسعه و بهینه کردن ابزار های CRM، از این فرصت استفاده کنند. فراهم کردن قابلیت تعامل با شبکه های اجتماعی برای بستر های CRM راهی فوق العاده برای کمک به تیم های فروش و بازاریابی است.

اما راهکارهایی که واقعا بتوانند  کاربردی باشند، صرفا با برطرف کردن درگیری های فنی به دست نمی آیند.

برای موفقیت اجرای CRM، درستی، دقت و کامل بودن داده ها و فرآیند ها، الزامی هستند.  کامل بودن داده ها می تواند شامل ثبت همه ی کنش ها باشد، و این کنش ها خود شامل ملاقات، تماس یا ارتباط در شبکه های اجتماعی با مشتری است. فرآیند های مدیریت داده و ابزارهای مرتبط با آنها، جمع و استفاده ی صحیح از اطلاعات را ممکن می کنند. وقتی تیم IT بتواند این فرصت را برای سازمان فراهم کند، مدیران فروش با داشتن داده های صحیح می توانند تصمیم گیری کنند و بدین ترتیب روال سنتی توبیخ کارشناسان فروش به خاطر نبود داده های کافی، می تواند کم تر رخ بدهد.

در واقع بدون اتوماسیون یا خودکار سازی فرآیند های مارکتینگ، و یکپارچه سازی مناسب، تیم های فروش اطلاع درستی از آنچه مشتری در قالب محتوای تبلیغاتی دریافت کرده نخواهند داشت. نتیجه این می شود که کارشناس فروش باید خیلی از پیگیری ها را به روش دستی انجام  دهند، یا با اطلاعات نادرست به جلسه با مشتری بروند.

بزرگ ترین تهدید برای عملکرد بهینه ی crm، عدم علاقه ی پرسنل به کار کردن با این نرم افزار است. اگر کارشناسان فروش این تصور را داشته باشند که کار اضافی دارند انجام می دهند، احتمال استفاده از crm کم خواهد شد.  نقش تیم IT در این است که فرآیند های فروش را درک کند، روی کاربرد پذیری CRM فکر کند، و امکان استفاده از آن را روی ابزارهای مختلف فراهم سازد.

ارزیابی محتوای شبکه های اجتماعی، روالی است که دارد در جای خود را در CRM باز می کند. به عنوان مثال می توانید دیدگاه هایی که مشتریان روی محصولات شما درج می کنند را ارزیابی کنید، و آن را به تیم پشتیبانی ارائه دهید تا در نهایت نقاظ ضعف یا قوت سرویس  یا محصول شما مشخص گردد.

منبع : How social media adds value to CRM

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه ما شوید
و فیلم ها و مطالب آموزشی را زودتر از بقیه دریافت کنید

تکمیل عضویت
اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند
عضو خبرنامه شوید و آخرین فیلم ها و پیشنهاد ها را زودتر از بقیه دریافت کنید.
تکمیل عضویت